wer.kaczm wer.kaczm
206
BLOG

Przypomnijmy o Rotmistrzu-konkurs

wer.kaczm wer.kaczm Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 

Rotmistrz Witold Pilecki
najwierniejszy żołnierz Rzeczpospolitej
 
                Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901r. w Ołońcu, w Rosji ,zmarł 25 maja 1948r. w Warszawie.
            Młody Witek wstąpił do harcerstwa w 1914 roku, a w roku 1921 zdał maturę i zaczął studiować na Wydziale Rolnym Uniwersytetu Poznańskiego. Jednocześnie zapisał się na studia Uniwersytetu Stefana Batorego na Wydział Sztuki Pięknych. Naukę tę jednak przerwał dość szybko.
            Pilecki od 1918r. służył w Wojsku Polskim i był kawalerzystą podczas obrony Grodna. Dwa lata później zapisał się do 211 pułku ułanów i walczył w bitwie warszawskiej oraz brał udział w wyzwoleniu Wilna. Dzięki zasługom w walkach został uhonorowany Krzyżem Walecznych.
            Podczas II wojny światowej był dowódcą plutonu w szwadronie kawalerii dywizyjnej 19 Dywizjonu Piechoty Armii „Prusy”, a następnie w 41 Dywizji Piechoty na przedmieściu rumuńskim. Dzięki niemu ułani zniszczyli 7 niemieckich czołgów i 3 samoloty.
            17 października 1939 roku nastąpiło rozwiązanie plutonu i Witold zaczął działać w konspiracji. Od listopada 1939r. stał się jednym z organizatorów Tajnej Armii Polskiej pod dowództwem majora Jana Włodarkiewicza.  Został zwolennikiem wcielania tej organizacji do Związku Walki Zbrojnej, co nastąpiło na przełomie 1941/1942roku.
            Pilecki chciał zbierać informacje wywiadowcze na temat obozów koncentracyjnych , aby utworzyć w nich ruch oporu. Wymyślił więc życiorys polskiego żołnierza i został Tomaszem Serafińskim .
19 września dostał się w ręce niemieckie podczas łapanki i trafił do obozu w Oświęcimiu . Otrzymał numer 4859 i od razu stał się głównym organizatorem konspiracji. Znalazł do współpracy odpowiednie osoby : Ksawerego Dunikowskiego, Stanisława Duboisa i Bronisława Czecha.
            Pilecki pisał raporty z obozów dotyczące ludobójstwa, które wysyłane były do kwatery Armii Krajowej. Pomagał on też w ucieczkach więźniów. Dzięki działalności konspiracyjnej  Witold został awansowany prze generała Stefana Grota-Roweckiego do stopnia porucznika. Podczas pobytu w Auschwitz Pilecki stworzył Związek Organizacji Wojskowej, której celem było podtrzymywanie współwięźniów na duchu, zdobywanie żywności i odzieży, przekazywanie wiadomości z zewnątrz obozu i przygotowywanie oddziałów do opanowania obozu podczas   np. zaatakowania go z zewnątrz przez oddziały partyzanckie.
            Jednakże  w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943r. Pilecki uciekł z obozu wraz z Janem Redzejem  i Edwardem Ciesielskim. Po ucieczce Witold przedstawił oddziałom AK projekt ataku na obóz, ale nie został on zaakceptowany, ponieważ uznano, że jest  nierealny( ogromna liczba ss-manów w obozie). 11 listopada 1943r. został on awansowany na rotmistrza. W latach 1943-1944 brał udział w powstaniu warszawskim. W latach 1944-1945 Pilecki dostał się do niewoli niemieckiej, a po wyzwoleniu obozu jenieckiego walczył w 2 Korpusie Polskim we Włoszech. Jednak w roku 1945 na osobisty rozkaz generała Andersa wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz 2 Korpusu .
            W roku 1945 Witold zorganizował siatkę wywiadowczą i zaczął zbierać informacje o sytuacji w Polsce, o żołnierzach AK więzionych w obozach NKWD. Był też członkiem wywiadu w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, Ministerstwie Obrony Narodowej i Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Generał Anders rozkazał mu opuścić Polskę, aby go nie aresztowali. ale Witold nie wykonał rozkazu .
            8 maja 1947 roku został rotmistrz Pilecki aresztowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu Rzeczpospolitej Polskiej na Emigracji.
            3 marca 1948 roku rozpoczął się proces tzw. grupy Witolda. Pileckiego oskarżono o nielegalne przekraczanie granicy, posługiwanie się fałszywymi dokumentami, nielegalne posiadanie broni palnej, prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz Andersa i przygotowywanie zamachu na grupę dygnitarzy MBP.
            Rotmistrz został skazany na karę śmierci 15 maja 1948roku, a wyrok wykonano w więzieniu na Mokotowie poprzez strzał w tył głowy. Do dziś nie wiadomo ,gdzie zastał pochowany.
             W 1990r. prokuratorzy z Naczelnej Izby Prokuratury Wojskowej postanowili podjąć rewizję jego procesu. Anulowano wyrok i uniewinniono go 1 października 1990r. Pilecki został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski .
            Uważam ,że rotmistrz Witold Pilecki był bohaterem, który całym swoim życiem udowodnił, że nie istnieją granice poświęcenia i odwagi. Świadomie i dobrowolnie poszedł na ochotnika do Oświęcimia, aby utworzyć  tam zakonspirowaną organizację oporu więźniów.
 
 
                                              Weronika Kaczmarek, lat 15, Gdańsk                        
wer.kaczm
O mnie wer.kaczm

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura